Minaret - Lednice    

Zámek Valtice

  ornament
 
 

Valtický zámek je dominantou moravského městečka na jihu Moravy asi 9 km od Břeclavi. Valtice jsou nejen vinařským centrem jižní Moravy, ale v okolí můžeme navštívit další stavby Lednicko-Valtického areálu a to Kolonádu na Reistně a Rendez-vous.

Zámek Valtice

Zámek stojí na místě původního hradu, o němž jsou první zmínky z počátku 12. století. Po opakované změně majitele a nakonec i po rozdělení panství na několik částí mezi různé rody, podařilo se Lichtenštejnům panství sjednotit a od konce 14. století patřil hrad již jejich rodu. Lichtenštejnové zde po ztrátě Mikulova postupně vybudovali rezidenční sídlo.

Od poloviny 16. století dochází k prvním renesančním úpravám hradu. V 17. století byla zahájena rozsáhlejší barokní přestavba, kdy renesanční část hradu byla upravena na dvoupatrové vstupní průčelí a přistavěna další tři křídla v místě původních hradních budov. Součástí přestavby bylo i založení zámecké zahrady. Zámecký park vznikl roku 1750. Je podstatně menší než park v Lednici. Park je koncipován jako přírodní a procházel změnami až do 19. století. Jeho nedílnou součástí jsou pískovcové plastiky s výjevy z rané mytologie, jako např. Herkules nebo Sfingy.

Zámek Valtice - přístup k zámku z náměstí

V roce v roce 1631 byla na náměstí pod zámkem zahájena stavba farního kostela nanebevzetí Panny Marie italským architektem Giovanim Giacomo Tencallou z Bizone. Stavbu zadal a nejspíš i projektoval Karel Eusebius z Lichtenštejna, jehož přáním bylo, aby se do kostela vešli všichni obyvatelé městečka. Z tohoto důvodu patří kostel k největším na jižní Moravě. Jeho stavba trvala s přestávkami asi 40 let.

Kostel nanebevzetí Panny Marie

V minulosti se Valticím nevyhýbala ani temnější období. V husitských válkách trpěly za to, že stály za císařem Zikmundem a byly husity vypáleny. Za třicetileté války zde řádil mor a švédská vojska a městu se nevyhnuly ani napoleonské války, kdy ze procházela armáda, která drancovala.

Zámek Valtice

Dnes Vás přivítá vinařské městečko Valtice nejen svými historickými památkami, ale jako Hlavní město vína nabízí zážitky v oblasti vinařské turistiky, kdy je možno navštívit několik desítek jednotlivých sklepů nebo labyrint propojených vinných sklepů ze 16 - 17. stol. s celoroční ochutnávkou vína.
 

    Poloha Valtic na mapě:  zde

    Přístupnost:   autem na parkoviště v centru města a pěšky asi 100-200 m
                         k zámku
 

Otevírací doba
duben a říjen SO+NE 09:00 - 16:00
červen až srpen denně mimo pondělí 09:00 - 18:00
květen a září
denně mimo pondělí
09:00 - 17:00
Vstupné - Knížecí okruh
Plné 100 Kč
Snížené 80 Kč
Rodinné 300 Kč
Vstupné - Císařský okruh
Plné 150 Kč
Snížené 100 Kč
Rodinné 400 Kč
Vstupné - Knížecí okruh+Zámecký sklep s degustací
Plné 150 Kč
Vstupné - Knížecí okruh+Zámecký sklep s degustací
Plné 200 Kč
 
--------------------------------
Cestovní pojištění
Ojeté vozy Škoda octavia

 

Copyright © 2012 - JN

  CZIN.eu   Výměnné odkazy