Pohansko  

Zámeček Pohansko

  ornament
 

Empírový zámeček Pohansko patří mezi stavby Lednicko – Valtického areálu a nalezneme jej v lužních lesích nedaleko města Břeclav. Pro svou stavbu si Lichtenštejnové vybrali místo, kde již o několik století dříve stávalo slovanské hradiště.

Zámeček Pohansko

Součástí velkomoravského hradiště s velkomožným dvorcem bylo i pohřebiště, kostel, rotunda, hospodářská stavení, zahloubené zemnice a to vše bylo obehnáno mohutným valem. Při archeologickém výzkumu zde byly nalezeny velkomoravské šperky, jako např. naušnice nebo gombíky a byly zde nalezeny důkazy existence řemeslných dílen, jako např. hrnčířská, kovářská a nebo řemenářřská.

Zámeček Pohansko

Empírový zámeček stojí na jižním okraji bývalého hradiště. Byl postaven v letech 1810 - 1812 podle návrhu architekta J. L. Hardmutha, který pro Lichtenštejny navrhoval více staveb. Hlavní patrovou stavbu doplňují postranní arkády zdobené plastickými reliéfy, ze scénami a výjevy z antické mytologie. Zámeček sloužil k odpočinku panstva po lovu, protože jej obklopuje obora, která je zde do dnes a patří k největším oborám v Česku. V současnosti je v prvním patře zámečku umístěna expozice Slovanský památník, kde si můžeme prohlédnout nejzajímavější archeologické nálezy z velkomoravského hradiště, jako např, dřevěná vědra, keramické nádoby, řemeslnické a zemědělské nářadí, zbraně, části jezdecké výstroje a různé šperky.

Zámeček Pohansko

V okolí zámečku vede naučná stezka jejíž součástí je ukázka slovanského obydlí. Můžeme zde navštívit i několik malých vojenských předválečných pevnůstek. Jedna zrekonstruovaná se nachází na okraji lesa v těsné blízkosti zámečku. Jedná se o řopík vzor 37, který je zde k vidění i s hraniční závorou a hraničním sloupem.

    Poloha zámečku Pohansko na mapě:  zde

    Přístupnost:   na kraji města Břeclav odbočit ze silnice Břeclav - Lanžhot
                         asi po 400 m od silnice zaparkovat na malém parkovišti
                         u železniční tratě a odsud pěšky přes oboru po lesní cestě
                         asi 1.5-2 km  k zámečku, cesta je využívána i pro cykloturistiku
 

Otevírací doba
duben a říjen ÚT+NE 10:00 - 18:00
Vstupné
Plné 50 Kč
--------------------------------
Cestovní pojištění
Ojeté vozy Škoda octavia

 

Copyright © 2012 - JN

  CZIN.eu   Výměnné odkazy