Minaret - Lednice    

Minaret

  ornament
 
 

Stavba Minaretu byla zahájena koncem 18. století podle plánů architekta Josefa Hardtmutha. Jde o netypickou stavbu v křesťanské zemi, která vzbudila velkou pozornost. Rozhledna Minaret se nachází na břehu zámeckého rybníka, asi 2 km severně od zámku a svou výškou 60 metrů se řadí mezi nejvyšší svého druhu v evropě.

Minaret - Lednice

Na začátku bylo nutno zpevnit podloží lužních lesů dřevěnými piloty a rošty. Na této konstrukci byla teprve zahájena samotná stavba. Tvoří ji patrová budova čtvercového půdorysu v jejímž středu stojí věž minaretu. Při stavbě bylo použito speciální spirálové lešení na které se báli dělníci vstoupit. O pevnosti a bezpečnosti lešení je prý přesvědčil až desátník jezdeckého pluku, který na svém koni vyjel po lešení až nahoru a stejnou cestou bezpečně i zpět dolů.

Minaret - Lednice

V prvním patře stavby byly umístěny exotické sbírky rodu Liechtensteinů, které shromáždili na svých cizokrajných cestách. Sály v kterých byly sbírky umístěny mají orientálními ornamenty bohatě zdobené na stropy, stěny a podlahu. Samotná věž má tři vyhlídkové ochozy. K nejvyššímu ochozu vede 302 spirálově postavených schodů. Lze odsud přehlédnout celý lednický zámecký areál a za dobrého počasí lze vidět Bílé Karpaty nebo Pálavu a někdy i vrcholek věže svatoštěpánského dómu ve Vídni. Na stěnách minaretu jsou arabské nápisy s úryvky z koránu.

Minaret - Lednice

V současnosti je přístupná pouze věž minaretu a vyhlídkovými ochozy.
   

    Poloha Minaretu na mapě:  zde

    Přístupnost:  autem na parkoviště nedaleko zámeckého areálu a asi 100-200m
                        pěšky k zámku, odtud po pravém nebo levém břehu zámeckého
                        rybníka asi 2 km k Minaretu
                        nebo bryčkou od přístaviště nedaleko zámku
 

 
Otevírací doba
duben a říjen denně mimo pondělí 09:00 - 16:00
květen až září denně mimo pondělí 09:00 - 17:00
 
Vstupné
Plné 40 Kč
Snížené 20 Kč
 
--------------------------------
Cestovní pojištění
Ojeté vozy Škoda octavia

 

Copyright © 2012 - JN

  CZIN.eu   Výměnné odkazy