Janohrad    

Janův hrad

  ornament
 
 

Janův hrad je skryt v lužních lesích na katastru města Podivín asi 3 km východně od Lednice. Můžeme jej nalézt nedaleko východní strany Lednického zámeckého parku. Je přístupný po silnici z odbočky u mostu přes Starou Dyji a pro pěší od zámku po zelené značce. Taktéž odsud k němu můžeme přijet loďkou nebo povozem.

Janův hrad

Janohrad je pseudogotická napodobenina umělé zříceniny postavená v letech 1801-1808 pro Jana Lichtenštejnského architektem J. L. Hardtmuthem ( vynálezcem tužky ). Stejný architekt již dříve projektoval Lednický Minaret, který stojí v nedalekém zámeckém parku.

Pro stavbu hradní zříceniny, která byla umístěna v bažinatém terénu lužních lesů na břehu meandru řeky Dyje, bylo nutno nejdříve zpevnit podloží dřevěnými piloty a trámy a na nich teprve mohla být zahájena stavba hradu. Sám architekt J. L. Hardtmuth se vydal studovat různé zříceniny historických hradů, aby mohl postavit co nejvěrnější napodobeninu.

Janohrad má čtvercový půdorys, kdy v každém rohu stavby je umístěna jedna věž. Jedna věž je šestihranná, další čtvercová a poslední dvě věže jsou kruhového průřezu. Tři strany hradu tvoří pouze obvodové zdi, které jsou pouze imitací hradu s falešnými okny a ochozy spojující věže. Stavbu uzavírá na čtvrté jižní straně budova zámečku.

Janův hrad od Dyje

Stavba sloužila v době honů jako lovecký zámeček, kdy zde byly pořádány velké hostiny v Rytířském sále, který se nachází v prvním patře. Ulovená zvěř se opékala na ohništích na nádvoří zámečku. Lovy byly zahajovány a ukončovány fanfárou trubačů, kteří stáli na zadním ochozu. Na krbu je dodnes umístěn pohár pro Krále lovu, kterým byl vždy vyhlášen nejlepší lovec dne. V prvním patře hlavní budovy se rovněž nachází v rohových věžích salonky pro dámské osazenstvo, které se samotných hostin nezúčastnilo. Zajímavostí jsou tři dubová schodiště, která jsou po vzoru starých hradů pravotočivá a jejich stáří je 200 let. V dobách mimo loveckou sezónu sloužil zámeček jako myslivna.

Janohrad

V současnosti se lovecký zámeček využívá pro svatební obřady a na nádvoří jsou pořádány různé kulturní akce a trhy.
 

    Poloha Janohradu na mapě:  zde

    Přístupnost:   autem odbočit ze silnice směr Podivín  u mostu přes Starou Dyji
                         pro pěší od zámku po zelené značce nebo k němu můžeme přijet
                         loďkou nebo povozem od přístaviště u Lednického zámku
 

 
Otevírací doba
duben a říjen SO+NE 09:00 - 17:00
květen až září denně mimo pondělí 09:00 - 17:00
 
Vstupné
Plné 50 Kč
Snížené 30 Kč
Rodinné 130 Kč
 
--------------------------------
Cestovní pojištění
Ojeté vozy Škoda octavia

 

Copyright © 2012 - JN

  CZIN.eu   Výměnné odkazy